Jauniems žmonėms seni daugiabučiai kelia neigiamas emocijas, o štai nauji butai Vilniuje atrodo kaip kažkas, ko verta siekti, norėti ir kam verta taupyti. Į naujos statybos būstą dedami dideli lūkesčiai ir tikimasi iš tokio būsto permainų bei patogaus gyvenimo.
Nepanašūs į sovietinį paveldą išoriškai
Pirmas dalykas, kurio tikėsis naujakuriai, tai, kad naujos statybos butai Vilniuje nebūtų išoriškai panašūs į tuos, kokių Vilniuje buvo daug pristatyta sovietmečiu. Toli pavyzdžių ieškoti nereikia – pasivažinėjus po Karoliniškes, Lazdynus, Fabijoniškes, Pašilaičius ar kitas vietas galime pamatyti tikras sovietinio būsto kolonijas. Užėjus į vidų, visada jausitės tarsi būtumėte tame pačiame būste kaip prieš tai – viskas jame atrodo taip pat. Taigi, išoriškai tokie būstai yra tikrai panašūs. Menininkai dar skuba įamžinti savo nuotraukose ir kitokiose priemonėse tokius senus daugiabučius, nors tai ir nėra pats maloniausias paveldas, kurį tarytum reikėtų perduoti kažkam. Istoriškai mūsų tradicijos verstų statyti kitokį būstą. O nauji daugiabučiai iš toli turi nepriminti senųjų sovietinių, nes jeigu būtų panašūs, nebūtų patrauklūs pirkėjams. Standartinis išplanavimas bute – maža atskirai įgrūsta virtuvė, mažas tualetas ir vonia, taip pat paslėpti už storų sienų, ilgi koridoriai. Dabar jaunimas nori kitokio išplanavimo: pavyzdžiui, didesnės erdvės, kurioje susitinka ir virtuvė ir svetainė.
Storos sienos
Poreikį naujiems būstams diktuoja trūkumas, jaučiamas senuose daugiabučiuose. Ko pasigenda dauguma senųjų daugiabučių gyventojų – tai privatumo ir komforto, kada niekas negirdi už sienos, ką tu darai. Kalbama, kad senieji daugiabučiai statyti tokiomis plonomis sienomis ir perdangomis, kad kaimynai galėtų vieni kitus šnipinėti. Šiuolaikiniai žmonės tokio poreikio tikrai neturi, tad iš naujos statybos būstų Pašilaičiuose ar kituose rajonuose tikimasi pakankamai geros akustikos ir garso sandarumo.
Ekonomiškas šildymas
Žinoma, pastačius naują namą, jis visada būna sandaresnis, negu po 20 metų. Gal tai ir yra senųjų daugiabučių problema, jog jie jau nusidėvėję, todėl kartais 60 kvadratinių metrų bute gyvenantiems žmonėms tenka pakloti 200 eurų už šildymą per mėnesį ir vis tiek mėgautis Arkties vėsa. Tad ekonomiškas šildymas ir pakankamas apšiltinimas – tai yra tai, ko žmonės, perkantys naujus butus, tikisi iš būsimo gyvenimo naujoje vietoje.
Tinkamos paskolos sąlygos
Be daugybės kitų smulkmenų, kurių žmonės ieško naujuose butuose, įprasta yra tikėtis ir tinkamų paskolos sąlygų naujiems butams ir naujam gyvenimui, kad būtų įmanoma nupirkti būstą, kuriame ketinama gyventi.