Kalbėjimo įskaitos mūsų dešimtokams ir dvyliktokams vis dar yra tikras siaubas. Didelis stresas, didelės atsakomybės jausmas, baimė ir noras pasirodyti kuo geriau. Visa tai dažnai lemia tai, jog mokiniai net pabėga toli toli nuo tokių įskaitų esmės. Vietoj to, jog pasinaudotų puikia proga pasitikrinti savo sugebėjimus sisteminti ir tvarkingai pateikti informaciją, jie perka jau parašytas kalbas pagal tam tikras potemes 2017 ir bando taip apeiti sistemą ir išpešti sau naudos. Na, pažymį taip galima gauti geresnį. Bet ar tikrai verta taip vargti tik dėl pažymio? Gal vis tik pasirašyti kalbėjimą pačiam? Juk nėra taip sudėtinga. Pabandom?
Temas ir potemes jūs, mokiniai, gaunate iš anksto. Dar prieš dešimtmetį tos įskaitos atrodydavo visai kitaip – savo potemę pamatydavai likus keliolikai minučių iki kalbėjimo. Dabar yra valios laiko informacijos paieškai, tikrinimui, diskutavimui draugų būryje apie tai, ką galėtumėte šnekėti. Visa tai – susipažinimas su jus aplankiusia poteme ir yra pradžia.
Einam toliau. Reikia turinio. Kalbėjimo potemės turi turėti gana aiškią struktūrą. Jei iš pirmo žvilgsnio tai ir atrodo kaip sistemos primestas dalykas, galima jus patikinti, jog tai yra natūralus, kasdienybės reiškinys. Jei kalbėsi ar rašysi nesilaikydamas jokios logikos, arba tavęs niekas nesupras iš viso, arba būsi priskirtas prie menininkų. Jeigu labai pasiseks. Tad struktūros laikomės ir jos nebijome. Patikėkite, to prireiks visur – ir darbo pokalbiuose, ir darant prezentacijas universitete bei darbe, ir bent kiek siekiant karjeros.
Kalbėjimo potemės struktūra yra labai paprasta. Pradžioje jūs pateikiate problemą ir jos kontekstą. Toliau keliais pagrįstais argumentais pateikiate savo bei kitų nuomonę ta tema. Labai gerai, jeigu temą paliesite tiek iš teigiamos, tiek iš neigiamos pusės. Kalbėjimo pabaigoje apibendrinate ką pasakėte ir bandote padaryti kokią nors išvadą, kad potemė yra diskutuotina ir vienareikšmio atsakymo į ją negali būti – taip pat puiki išvada, jei tik jūsų kalboje atsispindėjo abiejų stovyklų požiūriai ir argumentai.
Viskas daug paprasčiau nei gali pasirodyti iš pirmo karto. O savų parašytos kalbėjimo potemės naudos duos gerokai daugiau. Pradedant elementariu kur kas didesniu pasitikėjimu savimi įskaitos metu, nes žinosite ir suprasite ką kalbate, baigiant pasinaudota puikia proga pačiam sisteminti ir suprantamai pateikti informaciją. Tai – bene kertinis dalykas karjeroje. Žinoma, bus lengviau ir išmokti. Savo parašytą kalbą daug lengviau įsiminsite. Primiršus daug lengviau galėsite kalbėti savais žodžiais, nepasimesti, pridėti ką nors iš savo galvos. Būsite sukaupę daug žinių, todėl turėsite, ką pasakyti. Svarbiausia neišsigąsti. Tai tik padės gauti geresnį pažymį ir likti puikiai įvertintam.