Greitieji kreditai internetu – tai trumpalaikiai, paprastai iki 12 mėnesių trunkantys kreditai, kurie suteikiami be jokių papildomų dokumentų ar ilgų patikrinimų. Jie dažnai siūlomi su labai aukštomis palūkanų normomis, todėl gali būti labai pavojingi vartotojams.
Greituosius kreditus Lietuvoje renkasi vis daugiau žmonių. 2022 m. pirmąjį ketvirtį buvo išduota 1,4 mlrd. eurų greitųjų kreditų, o tai yra 15,1% daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2021 m. 2023 metų statistika dar bus tikslinama, tačiau jau dabar matosi, jog kreditų rinka šiais metais taip pat paaugs.
Greituosius kreditus bei vartojimo paskolas dažniausiai renkasi jauni žmonės, nuo 18 iki 35 metų amžiaus. Jie sudaro apie 70% visų greitųjų kreditų gavėjų.
Greituosius kreditus renkasi žmonės, kuriems skubiai prireikia pinigų nenumatytoms išlaidoms padengti. Pavyzdžiui, automobilio remontui, medicininėms paslaugoms, kelionėms ar kt.
Greituosius kreditus dažniausiai renkasi žmonės, kurie turi žemą kredito reitingą ir negalėtų gauti kredito iš banko. Tokie žmonės dažniau nei visi kiti linke grąžinti kreditą pavėluotai.
Greituosius kreditus dažniausiai imasi žmonės, kurie nemoka tvarkyti savo finansų ir yra linkę į skolų įsiskolinimus.
Greituosius kreditus dažniausiai imasi žmonės, kurie nėra informuoti apie greitųjų kreditų riziką ir gali pasiekti į finansinę bėdą.
Lietuvos bankas siekia apsaugoti vartotojus nuo greitųjų kreditų rizikos. Tam yra įvesti keli ribojimai, pavyzdžiui: žmogus negali pasiimti kredito, kurio mėnesinė įmoka būtų didesnė nei 40% jo gaunamų pajamų, taip pat kreditą sunkiau gauna bedarbiai, dirbantys su individualia veikla ir t.t.
Nors šie ribojimai ir įvesti, greitieji kreditai išlieka rizikinga finansine priemone, kuri gali privesti prie finansinių problemų. Todėl prieš imant greitąjį kreditą svarbu atidžiai apsvarstyti savo finansines galimybes ir galimas rizikas.
Prieš imant greitąjį kreditą reiktu atsiminti kelis dalykus: Visada perskaitykite sutarti bei joje siūlomas sąlygas, taip pat įsivertinkite ar galėsite kreditą grąžinti laiku bei turėkite bent kelis mėnesius kredito įmokų į priekį – tokiu atveju stipriai padidėja jūsų tikimybė išvengti delspinigių.