Naujo pastato pridavimui reikia įvairių jo kokybę užtikrinančių dokumentų, kurie gaunami atlikus įvairius valstybės reikalaujamus tyrimus. Lietuvoje namo pridavimui būtinas energinio naudingumo sertifikatas, vandens, triukšmo ir akustiniai tyrimai, geodezinės nuotraukos ir dar daugybė kitų dokumentų be kurių Lietuvos valstybė nepripažins namo kaip funkcionalaus ir tinkamo gyventi. Šiandien apžvelgsime būtinąjį energetinį sertifikavimą – kas tai, kiek laiko tai trunka ir ką reikėtų apie šį sertifikatą žinoti plačiau.
Ekonomiška būtinybė
Energijos sertifikavimu nustatomas namo energijos kiekio sunaudojimas ir atlikus šį tyrimą nustatoma energinio sunaudojimo klasė, kuri skirstoma raidėmis nuo A iki G. Nustačius klasę išduodamas energininio naudingumo sertifikatas, kuris ateityje gali tapti vertingu dokumentu, norint parduoti pastatą. Šio sertifikato reikalaujama tik nuo 2013m., todėl nekilnojamo turto brokeriams lengviau parduoti pastatą brangesne kaina, kai namas turi aukštesnę energijos sunaudojimo klasę.
Energinio naudingumo sertifikato gavimas nėra itin sunkus ir brangus procesas. Mat jo trukmė ir kaina priklauso nuo patalpų ploto, jei matuojamas buto energijos suvartojimas tai gali trukti keletą valandų, tačiau jei matuojamas nuosavas namas darbas gali užtrukti ir visą dieną, na, o daugiausiai tai porą dienų. Atlikus tyrimą ir priskyrus klasę pats sertifikatas išduodamas per keletą darbo dienų. Energinio naudingumo sertifikatas galioja 10 metų, todėl būtina nepamiršti jį nuolat atnaujinti ne tik dėl valstybės reikalavimų, tačiau ir dėl ekonomiškumo užtikrinimo savo namams.
Jei patalpos planuojamos apšildyti elektra, kaip pavyzdžiui infraraudonųjų spindulių plokštėmis ar panašiai, tuomet termoviziniai tyrimai rekomenduojami atlikti kartu su energijos naudojimo lygio nustatymu. Termovizinių tyrimų nerasite tarp būtinųjų namo pridavimo dokumentų, tačiau tai ypatingai naudingi tyrimai, astskleidžiantys jūsų namų šilumos cirkuliacijas ir patalpų vietas, kurios yra pralaidžios šalčiui. Tai ypatingai aktualu tiems, kurie ne tik skundžiasi šaltais namais, tačiau ir nori taupyti pinigus, neišleidžiant iš namų šilumos į lauką. Termoviziniai tyrimai kartu su energijos naudingumo tyrimu padės atrasti tinkamą balansą ir pasiekti maksimaliai ekonomišką efektą, kurio dėka galėsite gyventi šiltuose namuose neišleidžiant pinigų už į lauką iškeliaujančią šilumą.