Vienas sunkiausių psichologinių uždavinių yra pripažinti savo trūkumą ar klaidą. Todėl dažnam iš mūsų yra sunku atsiprašyti padarius klaidą, net jei mes iš tikrųjų esame neteisūs. Bet problemos pripažinimas – būtina sąlyga norint situaciją pakeisti, ją pagerinti. Dar sunkiau nei klaidą yra pripažinti savo trūkumą ar psichologinę problemą. Tą padaryti ypač sunku vyresniajai kartai, kuriai tokios problemos pripažinimas ir pagalbos paieškos yra siejamos su silpnumu ar gėda. Laimei, laikai ir normos keičiasi ir šiandien vis daugiau jaunesnės ir vyresnės kartos žmonių kreipiasi į psichologą, jei tam atsiranda pretekstas ir poreikis.
Tad sakykime, kad jūs pripažįstate savo problemą, negalite ar nesugebate jos išspręsti vienas ir todėl leidžiatės į psichologo paieškas. Tiesą pasakius, tai galimai yra daug sudėtingesnė užduotis, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Psichologo pagalbos efektyvumas labai priklauso nuo jūsų tarpusavio ryšio. Jei kalbėdami ir dalindamiesi savo patirtimi su psichologu nesijausite gerai, visas procesas gali tiesiog neveikti, o kai kuriais atvejais net pabloginti situaciją. Todėl yra labai svarbu surasti tokį psichologą, kuris tiktų jums.
Tai reiškia, kad neužtenka tik paskaityti kitų žmonių atsiliepimų. Psichologo pagalba yra tokia individuali, kaip ir pačio žmogaus asmenybė ir jos problemos, todėl tai, kas suveikė vienam, keliems ar net daugeliui žmonių, nebūtinai padės jums. Tai – labai individualu ir tai yra centrinė mintis, kurią reikia suprasti psichologo paieškose. Į ką dar reikėtų atkreipti dėmesį?
Eksperimentuokite
Nebijokite eksperimentuoti ir pabandyti skirtingų psichologų konsultacijas. Niekas neįpareigoja jūsų lankytis pas psichologą, jei toks apsilankymas neduoda teigiamo rezultato ar sukelia neigiamas emocijas. Klientų kaita – natūrali psichologo darbo dalis, todėl jums nėra dėl ko jaustis blogai, jei vieną dieną tiesiog nuspręsite pakeisti psichologą. Nėra nieko išskirtinio ir išbandyti daugiau nei vieną psichologą ir pasirinkti jį tik po to.
Kalbėkite su psichologu
Taip pat nereikėtų bijoti apie savo nuogąstavimus pasikalbėti su psichologu. Atvirumas ir kalbėjimas apie viską, kas jums svarbu, kad ir kas tai bebūtų yra svarbiausiai psichologinės konsultacijos principai. Jei jūs jaučiate diskomfortą ar nepatogumą bendraujant su psichologu – pasikalbėkite su juo ir galbūt tai jums padės, galbūt psichologas įves tam tikras korekcijas ar kitaip padės jums atsikratyti nepatogumo jausmo.
Nepamirškite, kad su psichologu galite kalbėti atvirai ir apie viską. Tą svarbu suprasti būtent tokiose situacijose, kai galbūt jaučiate gėdą ar nepatogumą kalbėdami apie žmogų, kuris sėdi prieš jus ir jus konsultuoja. Bet jei tai kelia jums emocijas – apie tai kalbėti būtina.
atrasti savo psichoterapeutę man padėjo gyvi susitikimai. Tik susitikusi su harmonijosklinika.lt specialiste pajaučiau, kad galiu jai atsiverti ir nebuvo jokios baimės ar nejaukumo su ja bendrauti